Bize Ulaşın

İş yerlerinde bir proje yapımına girişildiğinde iş esnasında yaşanabilecek tehlikeli durumlardan korunmak için birtakım ekipman kullanılır. Bunlar iş güvenliği ekipmanı olarak adlandırılır. İş esnasında yaşanılan sorunlar insan sağlığı için tehlike oluşturur. Bu tehlikeler kalıcı ya da geçici olabilir. Her iki durumda da iş güvenliği ekipmanı kullanılmak zorunludur.

Bahsedilen tehlikeler genellikle inşaat, madencilik ve bunlara benzer iş alanlarında meydana gelir. Bu sebeple bu sektörlerde çalışan kişiler mutlaka iş güvenliği ekipmanı kullanır. Siz de sağlığınız için tehlike oluşturabilecek bir işte çalışıyorsanız mutlaka iş güvenliği ekipmanı kullanmalısınız. İş güvenliği ekipmanları arasında hangi ürünler olduğunu bildiğiniz zaman işler sizin için daha kolay olacaktır.

İş Güvenliği Ekipmanları Arasında Hangi Ürünler Vardır?

Her sektörün iş güvenliği ekipmanı farklıdır. Diyelim ki siz laboratuvarda çalışan birisiniz. Bu durumda elinize zarar verecek her türlü kimyasaldan korunmak için eldiven takmanız gerekir. Aynı zamanda vücudunuzu korumak için de vücut koruyan elbiselerden kullanmanız şarttır. Aksi takdirde can güvenliğinize tehlike oluşturacak bir durumla karşılaşabilirsiniz.

İnşaat sektöründe çalışan işçiler, etraftaki insanları uyarmak amacıyla ikaz levhaları kullanır. Böylece sadece kendilerini değil, aynı zamanda çevredeki insanları da korumuş olurlar. Sektör alanına göre gözlük, bot, çizme, alan perdesi gibi iş güvenliği ekipmanları da kullanılabilir. Çalıştığınız sektörün gerektirdiği iş güvenliği ekipmanını araştırdıktan sonra gerekli olanları temin etmelisiniz.

İş Güvenliği Ekipmanı Kullanılmadığı Takdirde Yaşanabilecek Sorunlar

İş güvenliği gerektiren bir alanda çalışan her insanın bu konuyu araştırıp öğrenmesi gerekir. Çünkü iş güvenliği ekipmanı kullanılmadığında kişi sadece kendine zarar vermekle kalmayabilir. Örneğin siz bir inşaat sektöründe çalışıyorsunuz ve o sırada ikaz levhası kullanmadınız. Bu durumda çevredeki insanlar sizin o sırada inşaat projesi gerçekleştirdiğinizi anlamayabilir.

Çevredeki insanlar sizin yaptığınız işten bihaber olduklarında darbe alabilirler. Aldıkları darbe sonucunda da kalıcı ya da geçici bir tehlikeyle karşılaşacaklar. Bu durumda siz iş güvenliğini ihmal etmiş olursunuz. İş esnasında hem kendinizi hem de çevredeki kişileri düşünmeniz can güvenliği açısından zorunluluk taşır.

İş Güvenliği Ekipmanı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş esnasında çoğunlukla kesik, yanık, düşme ve elektrik çarpmaları gibi kazalar meydana gelir. Bu durumda yer alacağınız işin olası tehlikeleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Herhangi bir kazanın meydana gelmemesi için yaptığınız araştırmalar sonucunda iş güvenliği ekipmanı temin etmelisiniz. Böylece bilgili bir şekilde önlem almış olursunuz.

Biraz önce saydığımız kazalar için alınması gereken önlemler farklıdır. Bu sebeple araştırma yapmanız şarttır. Aksi takdirde iş esnasında önlem almamış ve karşılaşabileceğiniz tehlikelere hazırlıksız yakalanmış olursunuz. Örneğin iş esnasında kesik sorunu yaşamamak için ortamdaki kesici aletleri dikkatli kullanmanız gerekir. Elektrik çarpmaları için de elektrikli cihaz kullanırken ellerin daima kuru olması gerekir.

Güvenli Bir İş Ortamı Nasıl Olmalıdır?

İşe başlamadan önce güvenilir iş ortamının nasıl sağlanabileceğini araştırmanız gerekir. Eğer ekip hâlinde çalışıyorsanız ve araştırma yapmazsanız sadece kendi güvenliğinizi riske atmazsınız. Öncelikle iş sırasında kazaların yaşanmaması için yapılacak iş hakkında detaylı bilgi sahibi olunmalıdır. Olası tehlike taşıyan durumlarda dikkatli davranılması gerekir.

Diyelim ki işe başladınız ve her şey iyi gidiyor. Fakat arızalanan ve onarılması gereken bir yer var. Bu durumda kendi başınıza müdahale etmeye çalışmak yerine bu konuda uzman kişilere danışmanız gerekir. Eğer önlemlerinize rağmen bir kaza meydana gelirse sizin için önemsiz görünse bile rapor etmeniz şarttır. 

İş Güvenliği Ekipmanlarının Kalitesi

İş kazalarını önlemek amacıyla iş güvenliği ekipmanı almaya karar verdiğiniz zaman aldığınız ürünlerin kalitesine dikkat etmelisiniz. Çünkü ürünler kaliteli olmazsa iş kazasında ister istemez güvenliğinizi olumsuz etkileyecek bir durumla karşılaşabilirsiniz. Örneğin herhangi bir yangın tehlikesinden korunmak için alarm sistemi aldınız. Alarm düzgün çalışmazsa yangından haberiniz olmaz ve can güvenliğiniz tehlikeye girer.

İş güvenliği ekipmanının kalitesi biraz da firmaya bağlıdır. Eğer güvenilir bir firmadan ürün alırsanız kalite yönünden çok sıkıntı çekmezsiniz. Böylece herhangi bir iş kazası esnasında önleminizi almış olursunuz. Söz konusu can güvenliğiniz olduğu için iş güvenliği ekipmanlarının kalitesini önemsemeniz gerekiyor. Aksi takdirde kalıcı ya da geçici de olsa hasar alırsınız.

İş Güvenliği Ekipmanlarının Güvenilirliği

İş güvenliği ekipmanlarını kullanacağınız zaman ürünlerin güvenilirliğinden emin olmanız gerekiyor. Güvenilir olmayan bir iş güvenliği ekipmanı can güvenliğiniz için risk oluşturur. Ekipmanların güvenilir olup olmadığını da araştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Yeteri kadar araştırma yapmadığınız zaman iş kazası esnasında aldığınız önlem işe yaramayabilir. Böyle bir tehlike de sizde kalıcı veya geçici hasarlar bırakabilir.

İş güvenliği ekipmanlarının güvenilirliği de bir bakıma firmayla ilişkilendirilebilir. Müşterisini düşünen bir firma, bünyesinde güvenilir ekipmanlar bulundurur. Bu sebeple iş kazasında hasar almamak için ekipmanların güvenilir olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Güvenilir iş güvenliği ekipmanlarına da araştırma sonucunda ulaşabilirsiniz. Aksi takdirde emin olmadığınız ekipmanlar kullanmak zorunda kalırsınız.