Bize Ulaşın

Cafe ve restaurantlar, günde onlarca kişinin girip çıktığı ve bu nedenle çok çabuk kirlenen işletme türlerindendir. Rutin olarak belirli periyotlarla hijyen kurallarının sağlanması için temizlik uygulamaları yapılmalıdır. Ancak standart temizlik prosedürleri kafe ve restoranların tam anlamıyla hijyenik hale getirilebilmesi için yeterli değildir. Bu konuda temizlik şirketlerinden hizmet almak, hem müşteriler hem çalışanlar hem de restoran ve kafelerdeki malzeme ve ekipman sağlığı için son derece önemlidir.

kafe ve restoran temizliği

Profesyonel Kafe ve Restoran Temizliği Hizmeti

Kafelerin ve restoranların temizliği oldukça kapsamlı ve titiz bir uygulama gerektirir. Her işletme kendi bünyesinde farklı zemin türleri, farklı malzeme ve ekipmanlar, farklı masa, sandalye, vb. ürünler kullandığından; işletmelere özel bir temizlik programları hazırlanmalıdır. 

Piran Group olarak işletmelere özel, detaylı ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalar yürütüyoruz. Temizlik İstanbul firmamız bünyesinde kafe ve restoran temizliğinde yapılacak işlemler şu şekilde gruplandırılabilir.

Zemin Temizleme

Yeme içme mekanlarının zeminleri çok çeşitli nedenlerden dolayı kirlenir. Genel temizlikten ziyade zemin temizliği işlemlerinde detaylı uygulamalar gerçekleştirilir. Mevcut ekipmanlarımız, tüm yüzey türleri için uygundur ve işlem sonunda ilk günkü gibi temiz bir zemin elde edilir. İnsan sağlığını olumsuz etkileyebilecek toz ve tortu gibi tüm faktörlerden arındırılır.

Kapı ve Pencere Temizleme

Restoran ve cafe temizliğinde kapı ve pencerelerin hijyenik hale getirilmesi en önemli aşamalardan birisidir. Bu bölgeler için özel temizlik çalışmaları yapılır. Kapıların tüm detaylı bölgeleri noktasal olarak temizlenir ve yine profesyonel ekipmanlar kullanılır. Hem dış ortama maruz kalan yerleri hem de iç mekan tarafı temizlenir. 

Ekiplerimiz işletme sahiplerinin istek ve önerilerini de dikkate alarak restoranların giriş bölümleri ve ekstra olarak bahçe, teras gibi bölümleri için de temizlik çalışmaları yapmaktadır. Ayrıca cam temizliği neticesinde elde edilecek görüntü, müşterilerin mekanın ne kadar hijyenik olduğunu düşünmesine de katkı sağlayacaktır. 

Tuvalet Temizleme

En çok temas gerektiren restoran ve cafe bölümlerinden olan tuvalet ve banyolar, insan sağlığını tehdit eden birçok faktörü içerisinde barındırır. Pisuvarlar, lavabolar, musluklar, tuvalet kapıları, kapı kulpları, tuvalet temizleri, çöp kovaları, havluluklar, üfleme makineleri gibi tüm noktalar için özenli temizlik uygulamalarına başvurulmaktadır. 

Ulaşılması Güç Noktaları Temizleme

Restaurantlar genel olarak uzman olmayan kişilerin yaptığı temizlik neticesinde olması gerektiği gibi temizlenemez. Çünkü duvar dipleri, lavabo altları, vb. ulaşılması güç noktalara yalnızca profesyonel temizlik ekipmanları kullanılarak ulaşılıp temizlenebilir. Piran Group olarak firmamız restoran ve cafe gibi endüstriyel alanlar için özel olarak tasarlanan temizlik malzemeleri kullanmaktadır. 

Bar Temizleme

Restaurant temizliğinde özenli olunması gereken bölgelerden olan bar bölümü, dökülen içecekler, pas lekeleri, vb. çok çeşitli sorunlarla gündeme gelir. İstanbul'da restoran ve kafe temizliği hizmeti veren firmamız, işletmelerdeki bar bölümleri için detaylı temizlik uygulamalarına başvurmaktadır. Genellikle bu tarz temizlik hizmetleri derin temizlik olarak adlandırılır ve belirli zaman dilimlerinde mutlaka tekrarlanmalıdır.

Mutfak Bölümü Temizleme

Belki de yeme içme mekanlarının kaderini belirleyen mutfak bölümü, müşteriler açısından son derece önemli bir kriterdir. Özellikle dışarıdan bakıldığında mutfağın tamamı veya bir kısmı görünen işletmelerde ufak bir kir, pislik veya olumsuz herhangi bir etken; müşterinin bir daha o restoranı tercih etmemesine neden olur. Tabi ki sadece müşterinin görüp görmemesi değil; işletme sahipleri olarak temiz ve hijyenik bir ortamın tahsis edilebilmesi açısından da mutfak bölümünün yüksek standartlı temizlik prosedürlerine uygun hale getirilmesi gerekir. 

Kafe ve Restoran Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Kafe ve restoran temizliğini genel temizlik ve detaylı temizlik olarak iki ana grupta ele alabiliriz. Genel temizlik, bu tarz sürekli giriş-çıkış olan mekanlarda günlük hatta pandemi şartlarını düşündüğümüzde birkaç saatte bir yapılmalıdır. Detaylı temizlik ise ideal olarak ayda bir, bu mümkün değilse üç ayda veya altı ayda bir profesyonel bir temizlik şirketi tarafından gerçekleştirilmelidir. 

Bize Ulaşın