Bize Ulaşın

Yapıların dış ortamdan gelebilecek sorunlara karşı korunması amacıyla önemli bir koruma sistemi olarak ifade edilen çatı, çok çeşitli malzeme tipleri kullanılarak inşa edilebilir. Yağmur, kar ve dolu gibi  doğa olayları nedeniyle çatılardan süzen yağışlar, kontrollü bir şekilde kanalizasyona veya bahçeye akıtılamazsa bir dizi sorunu beraberinde getirir. Bunu önlemek için çatıların eteklerine su gideri görevi gören oluklar yerleştirilir. Oluklar çatının tüm kenarlarını kapsayacak şekilde döşenir ve henüz inşaat halindeyken çatı yapımı sırasında binaya konumlandırılır. 

çatı ve oluk tamiri

Çatı ve Oluk Tamirine Neden İhtiyaç Duyulur?

Çatı ve oluk iki ayrı kavramdır. Hem çatıların hem de olukların tamirat gerektirmesinin ayrı ayrı pek çok nedeni vardır. Çatılar genellikle rüzgar ve şiddetli yağış gibi dış etmenler nedeniyle zarar görebilir. 

Çatı tamiratının bir diğer yaygın nedeni de zamanla çatı kaplama malzemesinde eskime olmasıdır. Her kaplama malzemesinin bir ömrü vardır ve bu ömrünü doldurmaya başladığında yapının en üst katında tavandan su damlaması gibi belirtiler ortaya çıkar.

Oluk sistemlerindeki sorunlar nedeniyle de tamirat gerekli olabilir. Çatı oluk tamirinin yaygın nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Olukların Tıkanması: Oluk çatının en önemli kısımlarından birisidir. Fakat çatıda meydana gelen sorunlar nedeniyle oluklar tıkanmaz. Oluğun ek yerlerinde ve oluk deliklerinde dalların, yaprakların ve diğer döküntülerin sıkışması ve bu sebeple suyun akışına engel olması, oluk tıkanmasına neden olur. Özellikle ağaçların yaprak dökme mevsiminde oluk tıkanması olabilir. 
  • Olukların Sarkması: Oluk sarkması genellikle zaman içerisinde gerçekleşen bir durumdur. Çatı sisteminin önemli bir parçası olan oluklar eskidiğinde veya bağlantı elemanları aşındığında oluk sarkması meydana gelebilir. Bu sorun nedeniyle oluklar evin çatısından farklı bir yöne doğru uzaklaşır ve görevini yerine getiremez. 
  • Oluk Sızıntıları: Rüzgar veya su gibi dış etkenlerden kaynaklanan aşınma ve yıpranma genellikle oluk sızıntılarının arkasındaki nedendir. Sızıntılar küçük olabilir, onarımı kolay olabilir veya yama işi gerektiren daha büyük sorunlar olabilir. Oluk sızıntısı gibi bir durum meydana geldiğinde oluk ve çatı tamiratı yapılmalı ve yapıya zarar vermemesi için en kısa sürede sorun giderilmelidir. 
  • Olukların Yeterince Geniş Olmaması:  Oluklar çatıya düşen yağmur suyu miktarını kaldıracak kapasiteye sahip değilse işlevini yerine getiremez. Yağmur oluğundan yağmur suyu taşar ve yapının duvarlarına, bahçesine veya pencere gibi yüzeylere sızar. 
  • İşçilik Sorunları: Eksiz oluk kullanılmaması, çatı için uygun olmayan malzemelerin kullanılması ve işçilik sorunları da çatı ve oluk tamiratına neden olabilecek faktörlerdendir. 

Çatı ve Oluk Bakımının Önemi

Çatı ve oluk bakımı, yalnızca evinizin bakımını yapmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda paradan tasarruf etmenize de yardımcı olur. Çatı ve oluk onarım hizmetlerinin faydalarından bazıları şunlardır:

  • Ev onarımlarının maliyetini düşürmeye yardımcı olur: Oluklardaki ve çatıdaki bir arıza, evinizin temelini etkileyebilir ve bu da evin doğal felaketler nedeniyle çok çabuk hasar görmesine neden olur. Hasar gerçekleştikten sonra tamir etmeye çalıştığınızda bu kesinlikle size çok pahalıya mal olur. Olukların ve çatıların özellikle problemler meydana gelmeden önce bakımının yapılması böyle bir maliyeti önler. Aynı zamanda olası problemler nedeniyle çatı tadilatının geciktirilmesi ve acilen sorunun çözülmesi gerekir. 
  • Yaşamı tehdit eden durumları önler: Zamanla yıpranmış ve zarar görmüş oluklar, özellikle dışarıdaki insanlar için son derece tehlikeli olabilir. Düşebilir ve benzeri görülmemiş kazalara neden olabilir. Bu tür çatı oluklarının değiştirilmesi ve dışarıda güvenliğin sağlanması şiddetle tavsiye edilir. Aynı şekilde çatı kaplamasının ve yalıtım malzemelerinin bozulması, yerinden çıkması, vb. sorunlar da bir an önce giderilmelidir. 
  • Yapının ömrünü uzatır: Her türlü malzemede olduğu gibi çatı ve oluklar için de düzenli bakım kullanım ömrünü uzatır. Hasarlı çatılar ve oluklar nedeniyle yağışlar nedeniyle yapının yan duvarlarından temeline kadar hemen her bölgesine su sızıntıları meydana gelir. Bu tür sorunlar yapının dış cephesine, kolonlara, temele, dairelere, zemine ve tüm duvarlara zarar verebilir. Yapının daha uzun ömürlü olması düzenli çatı ve oluk bakımı yapılmalıdır.  
  • Yapının değerini artırır: Düzenli bakım ve onarımı gerçekleştirilen çatı  ve oluklar, yapının kolay eskimemesini sağlar. Bu da yapının maddi değerinde bir kayıp olmasını engeller. İleride alım satıma konu olacak bir yapı için, bu kriter göz önünde bulundurulduğunda bakım işleminin yapının değerini artırdığı söylenebilir. 

Çatı ve Oluk Tamiri Firması

Çatı ve oluk bakımı dışarıdan kolay bir işlem gibi  görünebilir. Fakat özel aletler ve ekipmanlar kullanıldığından göründüğü kadar kolay bir işlem değildir. Aynı zamanda bu işte deneyimi olmayan kişiler için son derece tehlikelidir. 

Çatı ve oluk sorunlarıyla baş etmenin en iyi yolu profesyonel bir çatı oluk tamiri firmasıyla çalışmaktır. Yeni bir çatı veya oluk kurulumu, onarım, bakım, tamirat, su yalıtımı sorunlarının giderilmesi gibi tüm çatı ve oluk işlemleri için Piran Group olarak profesyonel çözümler sunuyor, daima memnuniyet odaklı çalışmalar yürütüyoruz.

Endüstriyel Yapılar için Çatı ve Oluk Tamiri

Endüstriyel yapıların çatıları ve olukları, ticari varlıkların ve stokların korunmasında önemli bir rol oynar. Çatı ve oluk sorunları da dahil olmak üzere tüm sızıntı problemleri ilk fark edildiğinde ya da artık tolere edilemediğinde profesyonel bir şekilde ele alınmalıdır. 

Endüstriyel çatılar genellikle düşük eğimlidir. Bu nedenle malzeme ve yapı ile ilgili bazı sorunları da beraberinde getirebilir. 1970'lerde yaygın olarak kullanılan plastisol kaplı çatı levhaları, güneş ışınları hasarı nedeniyle kaplamaları tamamen parçalayarak kötü bir şekilde aşındırmaktadır. 

Daha modern kompozit veya dik kenarlı çatılar, binanın günlük genişlemesi ve daralması nedeniyle kesme kenarı korozyonuna ve fikstür arızasına eğilimlidir. Ayrıca endüstriyel binalar genellikle şehirlerin kenarına yerleştirildiği için, yüksek rüzgarlara ve su girişine karşı daha savunmasız olabilirler. 

Tüm bu faktörler dikkate alındığında çatı sızıntılarından, korozyondan ve oluk arızalarından yapının en iyi şekilde korunması gerekmektedir. 20 yıllık çatı ve oluk tamiri deneyimi ile sektörde faaliyet gösteren Piran Group olarak endüstriyel yapılar için de hizmet vermekteyiz. 

Bize Ulaşın