Bize Ulaşın

Okullar virüslerin, bakterilerin, kirin, tozun ve enfeksiyonun üreme alanıdır. Kötü hijyen; öğretmen, öğrenci ve personelin moral, motivasyon ve verimliliğinin azalmasına neden olur. Aynı zamanda düzenli olarak okulun temizlik standartlarını sağlamamak, okulda vakit geçiren herkes için ciddi bir sağlık tehdidi oluşturur.

Özellikle ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklar için okuldaki temizlik işinin iyi bir şekilde gerçekleştirilmemesi, birçok bulaşıcı hastalığa maruz kalma riskini artırır. Piran Group temizlik şirketi olarak tüm okul türleri için profesyonel temizlik çalışmaları yapıyor, çocuklarımızın sağlığını olumsuz etkileyecek tüm faktörlerden ortamın arındırılmasını sağlıyoruz. 

okul temizliği

Okul Temizliği Nasıl Yapılır?

Söz konusu sağlık olduğundan okuldaki temizlik konusu herkes için önemli bir kriter olmalıdır. Buna sınıf temizliği, öğretmen odası temizliği, tuvalet temizliği, merdiven temizliği, kapı ve pencerelerin temizliği dahildir. Piran Group olarak çocuklarını okula gönderen ebeveynlerin, çocukları için endişe ettikleri tüm kötü hijyen faktörlerini ortadan kaldırıyor, profesyonel bir temizlik hizmeti sunuyoruz. Okul temizliğinde yapılan uygulamalar şu şekilde sıralanabilir:

Okul Giriş-Çıkışlarının Temizlenmesi

Okullarda sürekli olarak hem öğrenciler hem de öğretmenler ve diğer çalışanlar okul giriş çıkışlarını kullanır ve bu da toz, kir, çamur, mikrop gibi faktörlerin ayakkabı yolu ile iç mekana taşınmasına neden olur. Eğitim kurumlarının temizliğinde giriş ve çıkış bölümleri firmamızca titizlikle ele alınır ve sağlık için zararlı olabilecek tüm kirli alanlar temizlenir. Giriş ve çıkışlardaki temizlik hem kuru hem de ıslak uygulamalarla gerçekleştirilir. 

Zeminin Temizlenmesi

Ebeveynlerin ve öğretmenlerin göz bebeği olan çocuklarımızın, okul içerisinde sürekli olarak hareket etmesi ve kendi aralarında gerçekleştirdiği aktiviteler nedeniyle zemin yüzeyleri aşırı derecede kirliliğe neden olur.

Zeminlerin kirlenmesi, her bir adımda ve her bir harekette kirin ve tozun havaya karışmasını ve bu da sağlık açısından zararlı olabilecek havanın solunması anlamına gelir. Bu nedenle zemin temizliği konusunda özenli olunmalı ve en az günde bir kez tüm zeminlerin temizliği yapılmalıdır.

Piran Group olarak okul temizliğinde kaliteli hizmeti amaçlıyor ve işimizin verdiği sorumluluk gereğiyle çocuklarımızın saatlerini geçirdiği okullarda profesyonel temizlik hizmeti sağlıyoruz. 

Sınıfların ve Öğretmen Odalarının Temizlenmesi

Okullarda düzenli olarak temizlenmesi gereken alanlardan birisi de sınıflar ve öğretmen odalarıdır. Bunların yanı sıra toplantı salonları, bilim dershaneleri, öğretmen odaları, laboratuarlar, spor kompleksleri ve diğer okul bölümleri günlük olarak temizlenmelidir. Bu bölgelerin temizliği hem kuru, hem de ıslak yüzey çalışmaları ile gerçekleştirilmelidir.

Özellikle öğrencilerin, eğitim kurumlarında zamanlarını en çok geçirdiği bölüm olan sınıflarda sıralar, masalar, yazı tahtaları, zemin, kapı, pencere ve cam gibi alanlar profesyonel araçlar kullanılarak temizlenir. Temizlik konusunda özenli çalışmalar yürüten firmamız, okullardaki tüm odaların, sınıfların ve yaşam alanı olan her bölümün detaylı temizliğini yapmaktadır. 

Tuvaletlerin Temizlenmesi

İnsan sağlını tehdit eden mikroorganizmaların yoğun olarak bulunduğu tuvaletler, günlük temizlenmelidir. Çocuklarımızın eğitim süresince bulaşıcı hastalıklardan korunması için tuvaletlerin temizliğine ayrı bir özen gösterilmelidir. Piran Group olarak tüm eğitim kurumlarında, deneyimli temizlik elemanları ve etkili temizlik ürünleriyle hijyen standartlarının istenilen seviyeye çıkarılmasını sağlıyoruz. 

Pencere, Cam ve Kapıların Temizlenmesi

Okullarda genel temizlik uygulamalarından birisi de kapı, pencere ve camların temizliğidir. Bu tür yüzeylerde kullanılan temizlik malzemeleri insan sağlığını tehdit etmemeli, özellikle çocuklarımızın sürekli olarak elleriyle temas ettiğini düşünürsek sağlığa zararlı kimyasallar içermemelidir. Ayrıca temizlik malzemelerinin kullanılmasını takiben durulama işlemleri ile yüzeylerde temizlik ürünlerinin atıl olarak kalmadığına emin olunmalıdır.

Okul temizliğinde profesyonel temizlik çözümleriyle hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin sağlığına etki eden olumsuz faktörlerin giderilmesini amaçlayan firmamız, yılların verdiği deneyimle işini titizlikle ve zevkle yapmaktadır. 

Genel Dezenfeksiyon Uygulamaları

Periyodik temizlik işlemlerinin haricinde okul temizliğinde önemli bir aşama olan dezenfeksiyon uygulamaları konusunda da hizmet vermekteyiz. Çocuklarımız okul içerisinde hemen her bölgeye temasta bulunur ve bundan dolayı temas ettikleri bölgedeki mikroplara maruz kalma ihtimalini doğurur.

Dezenfeksiyon ve sanitizasyon uygulamalarımız kapsamında, temizliğe konu olan bölgelerdeki virüs, bakteri, vb. mikroorganizmalara karşı çeşitli prosedürler gerçekleştirmeyiz. 

Genel dezenfeksiyon uygulamaları temizleme, sanitize etme ve dezenfeksiyon olarak üç ana başlıkta ele alınabilir. Temizleme işleminde yüzeyler özel temizlik malzemeleri kullanılarak yıkanır, silinir ve bu uygulama ile kir ve kalıntılardan arındırılır. Sanitize etme işleminde yüzeylerde bulunan bakteri sayısı minimum seviyeye indirilir ve dezenfeksiyon işleminde ise yüzeylerde mevcut olan virüs, bakteri ve mantar gibi istenmeyen mikroorganizmaların tamamen arındırılır ve etkisiz hale getirilir. Temizlik hizmetlerimizi bu tür teknik uygulamalarla kusursuz hale getiriyor, çocuklarımız için önemli bir yaşam alanı olan okullarımızı en iyi şekilde temizliyoruz. 

Okul Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Konu çocuklarımızın sağlığı olunca temizlik konusu bir kat daha değer kazanıyor. Eğitim kurumlarının temizliği düzenli olarak günde en az bir kez yapılmalıdır. Yoğun trafik alan okul bölgeleri ise günde birkaç kez temizlenmelidir. Özellikle pandemi sürecinin içerisinde bulunduğumuz bu zor zamanlarda, temizlik uygulamalarına ek olarak dezenfeksiyon uygulamaları da ihmal edilmemelidir.

Piran Group olarak okul temizliğinde özel ekipler oluşturmaktayız. Okul yönetiminin talep ettiği sıklıkla temizlik uygulamalarını gerçekleştiriyor, tüm işlemlerimizde profesyonel temizlik malzemeleri kullanıyoruz. 

Bize Ulaşın