Bize Ulaşın

Temizlik deyince akla ilk gelen hijyendir. Sağlığa zarar verebilecek her ortamdan korunmak için yapılan, uygulamaların ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen koşulları içindir. Gözle görülmeyecek kadar küçük mikroorganizmaların hayatımız üzerinde oluşturduğu hastalıkları ve tehditleri bilmek, farklı yollarla insan vücuduna bulaşmasını engellemek modern ve sağlıklı hayatın önemli bir zorunluluğu olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Temizlik denilince ilk olarak toz ve kirlerden yani pislikten arınmış evler, ortamlar, yüzeyler, eşyalar akla gelmektedir.  Temiz ve hijyenik evler, işyerleri, hastaneler gibi yaşam alanları salgın ve tehlikeli hastalıkların bulaşma riskini azaltır.

Yaşam alanlarımızda, evlerde mutfakların her zaman temiz tutulması, çöplerin asla biriktirilmemesi hijyen açısından çok önemlidir. Temizlik malzemeleri; bezler, moplar, spreyler, kimyasal temizlik ürünleri gibi geniş bir yelpazeye sahiptir.

Temizlik Sistemleri ve Uygulamaları 

Temizlik yaparken, tozları, kirleri, lekeleri ve izleri; yıkama, silme, vakumla emerek temizleme, kuru temizleme (kimyevi ve çözücüler ile) ve fırçalayarak çözerek yok etmektir. Temizliğin asıl amacı ise yüzeylerdeki pisliği ortadan kaldırmak ve pisliğin diğer yerlere taşınmasını yayılmasını engelleyerek sağlıklı bir ortam yaratmaktır. 

Yaşadığımız şu günlerde salgın hastalıkla mücadele ederken, temizliğin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. İnsanlar temizlik yapmak ve hijyene dikkat ederek yaşantılarında daha sağlıklı kalabileceklerini ve yaşlandıklarında daha huzurlu bir yaşam süreceklerini anlamışlardır. Artık günümüzde temizlik konularına çok özen gösterilmektedir. Temizlik malzemelerinin artması ile temizlik artık daha kolay ve her türlü yapılır bir hale gelmiştir.

Temizlik Neden Önemlidir?

Temizlik işleri, evlerde, ofislerde, hastanelerde kısaca yaşadığımız her alanda yapıldığında insanların yaşam alanlarına direkt olarak pozitif bir etki bırakmaktadır. Ofisler ve iş yerleri her gün girip çıkan insanlarla doludur. Ayakkabıları ile sokaktan geldikleri gibi girilen bu yerlerde hijyenik ortam zor sağlanmaktadır. Tozlar ve mikroplar her yere ulaşabilir. Bu iş yerlerinin temizlenmesi ile birlikte aranılan hijyenik ortamda sağlanmış olur. 

Temizlik malzemeleri İşyerleri için oldukça geniş yelpazeye sahiptir. Temizlik bezleri, kâğıt havlular, çöp torbaları, temizlik mopları ve ıslak mop aparatları gibi ürünler de temizlik yapmayı ve temiz kalmayı kolaylaştıran yardımcı temizlik malzemeleridir. Çöp kovaları ve konteynırları, çöp torbaları, kâğıt havlu ve tuvalet kâğıdı, kâğıt ve sabun aparatları, eldiven ve maskeler işyeri hastane gibi dış mekanların temizliğinde kullanılan temizlik malzemeleri arasında yer alır.

Temizlik yapılan ortamlar son derece sağlık koşullarına uygun hale gelmektedir. Bu uygun koşullarda yaşayan insanlar daha geç ve daha zor hasta olmaktadır. Yaş ilerledikçe daha dinç bir yaşam sürmektedirler. İnsanlar, hastalandıkları süreçlerde ya da salgın bir hastalığa maruz kaldıklarında temizliğin önemini fark etseler de sağlıklarına kavuşunca hemen unutmaktadırlar. Buna engel olmak için temizlik malzemeleri kullanılarak temizlik yapılmalıdır.

Bunu hayat rutini haline getirmelidir. Bu nedenle kullanılan temizlik malzemelerinin insan sağlığına zarar vermeyen şeylerden seçilmesi oldukça önemlidir. İnsan sağlığına zarar veren ürünlerin kullanılmasıyla temizliğin hiçbir amacı kalmamaktadır. Temizlik malzemeleri ve ürünleri seçerken çok dikkat edilmelidir. Böylece yapılan temizlik sayesinde en sağlıklı hijyenik koşullara da ulaşılmış olacaktır.

En Yaygın Kullanılan Temizlik Malzemeleri

Günlük hayatımızda en çok kullanılan temizlik malzemeleri: yağ çöz, kir çöz, kireç çözücü, ahşap temizleyici, cam sil, yer silici ve cam silici aparatları, parfümlü yüzey temizleyici, oda kokuları ve spreyleri, bulaşık deterjanı, parlatıcı, çamaşır deterjanı, çamaşır suyu, halı şampuanları bunlardan ilk akla gelenlerdir. Bunlar kimyasal ve doğal ürünler olmak üzere tüketiciye sunulmaktadır.

Dekorasyonda ve kıyafetlerde kullanılan malzemelerin farklılaşması ile bunları temizlemek için kullanılan temizlik malzemeleri değişmektedir. Parlak yüzeyleri ilk günkü parlaklığında tutacak ahşap yüzeylere zarar vermeden temizleyecek ahşap zemin temizleyici, mat yüzeyleri parlatmadan temizleyecek yüzey temizleyicileri, kumaş yüzeylere zarar vermeden ilk günkü renklerini koruyacak sıvı çamaşır deterjan gibi ürünlere ihtiyaç vardır.

Temizlik için kullanılan malzemeler kullanılacak yüzeyin cinsine ve bu yüzeydeki kire göre değişir. Mutfak için kullanılan temizleyiciler yağ çözme özelliğine sahip ağır kir ve yağ çözücü ürünler kullanılabilir. Tuvaletler içerinde birikmiş pis ve zor lekeler için tuvalet temizleyiciler ile hem hijyen hem de hoş bir koku sağlanabilir. Camlarda cam sil ve peluş cam silici gibi aparatlar kullanarak hem yorulmadan hem zamandan tasarruf edilebilir.

Mikrofiber Temizlik Bezleri

Günümüzdeki temizlik malzemeleri gelişen teknolojiyle güçlü bir kir çözme özelliğine sahiptir. Buda işimizi oldukça kolaylaştırır ve hızlandırır. Büyük restoranlarda yağ içinde kalmış bir davlumbaz profesyonel ürünlerden yağ çözücü ve sökücü ile, inşaatı yeni bitmiş bir ev temizlenirken Kireç ve Çimento Kalıntılarını Temizleme Maddesi, kireçli bir duşa kabin kireç çözücü ile çok kısa sürede temizlenebilir.

Temizlik bez ve sünger ürünleri temizliğin en büyük yardımcılarındandır. Temizlik bez ve süngerlerinin çok fazla çeşidi vardır. Yaygın olarak kullanılan temizlik bezleri Cam bezi, mutfak bezi, bulaşık süngerleri, mikrofiber temizlik bezi, oto yıkama bezi bunların öne çıkanlarıdır. Kullanım alanına uygun bez kullanıldığında daha iyi ve kısa sürede sonuç verir. Cam bezleri kullanımında kurulamaya gerek kalmadan tek seferde kolaylıkla temizlik sağlanır. 

Mop kullanımı son yıllar da yaygın olarak her yerde kullanılmaktadır. Hem yer temizliğinde hem de duvar silmede çok işimize yarar. Merdiven kullanımına gerek kalmadan uzun sopası ve mikrofiber bezleri sayesinde uygun bir temizleyici kullanarak işimiz çok kısa sürede ve kolayca biter. Özel kovaları sayesinde mop bezlerinin temizliğini kolaylaşmıştır. 

Günümüz teknolojileriyle üretilen temizlik malzemelerinde performans çok yüksektir. Yeni nesil ürünler güçlü formülleri sayesinde leke ve kirlerin kısa zamanda ve zorlanmadan temizlenmesini sağlar. Özelikle sprey şeklindeki temizlik malzemeleri sık ve sil mantığıyla üretilir. Temizlikte kullanılan parfümlü ürünler sayesinde evler tertemiz ve mis gibi kokar.

Sabun Aparatları 

Gelişen teknolojiye ayak uydururken temizlik için kullandığımız ürünler de değişmektedir. Son zamanlarda el yıkama ve hijyenin ne kadar önemli olduğu ifade edilmektedir. Yalnızca hijyen açısından değil aynı zamanda ekonomik oluşu ile de hayatımıza köpük sabunlar girmiştir. Köpük sabun, sıvı sabun gibi zor durulanmayan, daha pratik kullanımı rahat bir sabun çeşididir.  Her iki çeşit sabun kullanımında da sabun aparatı kullanmak gerekir. Ev ve iş yerlerinde kullanılabilen, sıvı sabun koymak için kullandığımız sabunluklar, paslanmaz çelik ya da plastikten üretilmektedir.

Sabun aparatlarında algıma sensörlü sabunluklar mevcuttur. Köpük sabunun, sıvı sabun ve katı kalıp sabunlara oranla birçok avantajlarıyla öne çıkmaktadır. Hijyenik olması, antibakteriyel olması günümüzde çok önemlidir. Yaşadığımız şehirlerde çöp kovaları ve konteynırları ile kent dokusu ile uyumlu, çevreye duyarlı, sürdürülebilir ve yenilikçi bir yaklaşım olmuştur. Temizlik setleri, temizlik malzemeleri temizlik işlerimizi büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Ev temizliğinin yanı sıra ofis yani yaşadığımız her alanın temizliğinde de kullanılan temizlik setleri sayesinde hijyen sağlamak hızlı ve kolay bir hale gelmiştir. Temizlik her yaşta, her dönemde özellikle salgınla mücadele ettiğimiz şu dönemde oldukça önemlidir. Temizlik malzemeleri fiyatları, birçok etkene göre değişkenlik göstermektedir. Satın alacağınız ürünün miktarı, kullanım alanı, markası, boyutu gibi etkenler fiyatları etkileyen faktörlerdir. Sağlık ve hijyen açısından kaliteli malzemeler tercih edilmelidir.