Bize Ulaşın

Plastik, her geçen gün daha çok kullanılan ve kullanım alanı artan sentetik veya yarı sentetik malzemeleri tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Plastik, hayatımızın hemen hemen her anında mevcuttur. Plastik ürünleri; yaşamımız kullanırken daha temiz ve güvenli olması, böylece hayatımızın daha keyifli hale gelmesi için kullanıyoruz.

Plastikler kullandığımız oyuncaklarda, izlediğimiz televizyonlarda, kullandığımız bilgisayarlarda ve dinlediğimiz CD'lerde bulunur. Her gün kullandığınız diş fırçası bile bir plastik ürünüdür.

Plastikler, tıpkı ahşap veya yün gibi organiktir. Plastik üretiminde kömür, selüloz doğalgaz, petrol ve tuz gibi hammaddeler kullanılmaktadır. Plastikler, bugünün ihtiyaçları ile çevresel kaygılar arasındaki dengeyi sağladığı için yarın için bugünün seçiminin malzemesidir. Çoğu zaman plastik poşetlerimizi ve diğer eşyalarımızı tek sefer kullanmamıza rağmen, çoğu plastik eşya yeniden kullanıma uygundur. Örneğin, plastik poşetlerinizi birden çok kez kullanabilir ve böylece ekolojik ayak izinizi kolayca iyileştirebilirsiniz.

Tek Kullanımlık Plastikler Nelerdir?

Günlük hayatın yüksek temposu yeme alışkanlıklarında hissedilir. İnsanlar sürekli bir şeyi yakalamaya çalıştıkları için yemek kültürlerini bu hıza uyarlamak zorunda kalmışlardır. Plastiklerin önemli bir avantajı, kullanımlarının çok kolay olmasıdır. Plastiğin bir diğer artısı da ürünlerin uzun ömürlü olmasını sağlamasıdır. Örneğin, yiyeceğimiz dış etkilere karşı savunmasızdır ve er ya da geç bozulacaktır. Bununla birlikte, plastik sızdırmaz kap kullanmak, onsuz olduğundan çok daha uzun süre dayanacaktır, bu nedenle, tek kullanımlık plastikler gıda ürünlerinin dayanıklılığını uzatabilir, bozulmalarını önler. Plastik ürünler aynı zamanda diğer ambalaj malzemelerine göre oldukça hesaplıdır.

Basitçe söylemek gerekirse, tek kullanımlık plastikler öncelikle fosil yakıt kimyasallarından üretilir ve kullanımın hemen ardından çoğu zaman sadece birkaç dakika içinde atılması gerekir. Plastik bardak, plastik çatal, bıçak, plastik poşet, kürdan gibi tek kullanımlık mutfak malzemeleri bu uyumu kolaylaştıran çoğu zaman yaşayabilir. Tek kullanımlık plastik ürünler ayrıca malları belirli kontaminasyonlara ve hastalıklara karşı korurken çok iyi bir koruma sağlar, son derece hijyeniktir. Plastik ambalaj, içeriğini oldukça iyi bir şekilde kapatır ve ürünlerin kalitesi ve hijyeni plastik ambalaj ile sağlanabilir. Plastiklerin bir diğer avantajı da oldukça hafif olmalarıdır. Hayatı kolaylaştıran bu malzemeleri kullanırken; sağlığımıza ve çevreye zarar vermememiz gerektiğini unutmamak son derece önemlidir. Bu durumu göz önünde bulundurulduğunda plastik ürünler oldukça fonksiyonel ve işlevsel ürünler olmaktadır.