Bize Ulaşın

Günümüzde, zamanın değeri hızla artmaktadır. Kullanılan materyallerin her zaman daha pratik daha ulaşılabilir ve geri dönüşümlü olması önem içermektedir. Bunların arasında günlük hayatta sık karşılaştığımız karton bardaklar hastaneler, ticaret merkezleri, okullar, ofisler ve benzeri yerlerin çoğunda kullanılmaktadır. Cam bardak ile kıyaslandığında, bu bardaklar kendileri ile birlikte çok çeşitli avantajlar taşırlar. 

Sıcak içeceklerin plastik ile temas uygun değilken, bu karton bardaklar oldukça faydalıdır. Bütün sıcak ve soğuk içecekler için tüketiminde tek kullanımlık bir ürün olarak öne çıkıyor. Köpük ve plastik bardaklara göre güvenilirlik ve sağlık açısından en önemli özelliği sıcak içeceklerin tüketiminde daha sağlıklı oluşudur.

karton bardak

Karton bardak doğal selülozdan üretilir ve ısınan ham maddenin içeceğe karışması gibi bir ihtimal yoktur. Plastik hammaddesinin bir diğer zararı da geri dönüşüme uygun olmaması ve oluşturduğu katı atık yığınıdır. Plastik ürünlerin doğada çözünerek yok olması için çok uzun zaman gerekmektedir. 

Plastik bardaklara göre karton bardakta kullanılan hammadde, doğada çok daha çabuk çözülmektedir ve çok daha az zarar vermektedir. Şu anda yaşadığımız dünya için bizden sonraki nesillere daha temiz bir dünya bırakmamız gerektiği, sürekli aklımızda bulundurmamız gereken bir gerçek olmalıdır.

Karton Bardak Üretiminde Kullanılan Hammaddeler

Günlük hayatta bir kafede verilen ya da paket servis ile gelen karton bardak, temel görünümlü basit bir üründür.  Bu basit kâğıt ya da karton denilen bardağı güvenli ve çevre dostu hale getirmek için çok çaba harcanmaktadır.

Karton bardak üretiminde ilk adım hammadde sağlamaktır. Mukavvayı yapımında kullanılan hammadde bakir ağaçlardır. Kullanılan bu Ağaçların farklı bölümleri farklı şekilde kullanılır. 

Çoğunlukla yaprak döken geniş yapraklı ağaçlar, huş ağacı, meşe, kayın, titrek kavak veya okaliptüs gibi mukavva üretiminin hammaddesidir. Bu ağaçlar kısa liflere sahip olduğundan tercih edilir. 

Karton bardağı yapmak için gerekli olan diğer malzeme ise mısırdır. Mısır, bardağın plastik kaplaması için ana malzemedir.

Üretimdeki ikinci adım, mukavvayı üretmektir. Mukavva, FBB (katlanabilir karton), SBS (katı ağartılmış sülfat), SUB (katı ağartılmamış tahta) / SUS (katı ağartılmamış sülfat), WLC (beyaz çizgi) olmak üzere farklı elyaf sınıflarından oluşur. 

Üretim teknolojisine göre beş sınıfa ayrılabilir. Karton yapmak için önce hamur yapılmalıdır. Karton hamuru yapmak için iki yöntem vardır: kimyasal hamur ve mekanik hamur. Mekanik hamur; hamuru daha az fiziksel enerji kullanılarak elde edilir. 

Üretilen ürünün gücü daha az güce ve daha düşük korumaya sağlayacaktır. Bu nedenle, bu yöntem bardak üretimi için güvenilir değildir, daha çok gazete kâğıdı gibi sabit mukavemet istemeyen kâğıt ürünleri üretmek için kullanılır. 

Karton bardak üretiminde kullanılan yöntem, daha sağlam ve dayanıklı ürünler üretebilen kimyasal yöntemdir. Kimyasal hamur yöntemde, ham odun yongaları, liflerin ligninden bozulmadan ayrılması için yüksek sıcaklık ve basınç kullanılarak kimyasallarla pişirilir. Hamur için kullanılan kimyasallar amaçlarına göre ikiye ayrılabilir:

  • Nişasta ve alüminyum sülfat gibi ıslak uç katkı maddeleridir. Bu kimyasalın kullanım amacı, kâğıdın su kalıcılığını en üst düzeye çıkarmaktır. 
  • Doğal reçine ya da sentetik boyutlar gibi boyutlandırma maddeleridir. Kâğıdın sağlamlığını arttırmak ve ayrıca emiciliği azaltmak için kullanılan kimyasallardır. 

Üretimde sert ağaçlardan elde edilen kısa lifler kullanıldığı gibi çam, ladin gibi yumuşak ağaç lifleri de kullanılmaktadır. Bu tür lifler daha uzun olduğundan tercih edilir. Karton bardakların rengi isteğe bağlı üretilebilir. 

Elde edilen hamur kurumadan ağartılmalıdır. Çünkü orijinal hamur odun rengindedir ve bu rengi açmak için kimyasal kullanılması gerekebilir. Bunun için genellikle klor dioksit, oksijen, ozon ve hidrojen peroksit tercih edilir.

Bir karton bardak üretiminde kullanılan hammadde dış tabakasını, yani duvarı mukavvadan yapılmıştır. En dıştaki kısım ısı tutma ve yalıtım özellikleri sağlar. Sıcak içeceklerin sıcaklığını uzun süre korurken, rahatça taşımak için sıcağı yalıtarak kullanım kolaylığı sağlar.

Soğuk içeceklerin kullanılmasında tek bir duvar yeterlidir. Sıcak içeceklerin uzun süre ısı koruması için çift cidarlı bardak kullanmak daha iyi olabilir. Yalıtım ısısına ek olarak, kabı kaplayan ikinci kılıf, çeşitli tasarımlar oluşturmak için baskı alanı oluşturarak reklam için alan bırakır.

Üretimde kullanılan mukavva, güvenlik nedenleriyle gerekli olan ince bir plastik astarla kaplanmaktadır. Gıda hijyenini ve sağlıklı olması için bardağı sıvı geçirmez hale getirirken bir bariyer görevi görür. Plastik, dayanıklılığı, esnekliği ve bariyer özellikleri nedeniyle uygun bir kaplama malzemesi olarak kullanılır. Kullanılan bu malzeme, enerji ve maliyet verimliliği açısından avantajlıdır.

Bir karton bardağın gıdayla temas ettiği için ona uygun olması gerekir. Karton ve astar, geri dönüştürülmüş malzemeden yapılamamaktadır. Bardağın kokusuz ve sızdırmaz olması gerekir, bu yüzden kâğıdın kalitesi çok önemlidir.

Karton Bardak Üretimi Nasıl Yapılır?

Karton bardak, hammaddesi kâğıt olan ve genellikle sıvının sızdırmaması veya kâğıttan ıslanmasını önlemesi için plastik veya balmumu ile kaplanmaktadır. Buradaki detay sağlık açıcından çok önemlidir, bardağın PLA ile kaplı olmasına dikkat edilmelidir. 

PLA nedir: (Polilaktik Asit) PLA, mısır nişastası, şeker kamışı gibi nişasta zengini bitkisel kaynaklardan üretilmiş olan, doğal ve yenilebilir kaynaklardan elde edilen bir bioplastiktir. PLA, doğada kolay çözünüp yok olur çünkü bakteri, mantar, alg, maya ve diğer mikroorganizmaların etkisi ile çözünebilen yapıdadır. 

PLA’yı tüketen bu mikroorganizmalar, gerekli enerjiyi bu maddeden kazanırlar. Doğaya karbondioksit, nitrojen, su, tuzlar, mineraller ve organik bileşikler gibi faydalı atıklar bırakarak çevreye zarar vermez. Böylece, doğa ürettiğini tekrar kendisi yok ederek bir döngü oluşturur. 

PLA belirli ortamlarda birkaç yıl sonra kaybolur. Doğru toplanıp sıralanırsa hem endüstriyel olarak hem de kullanılabilir ve geri dönüşümlüdür.

Karton bardak, gıda güvenliği ön planda tutularak işlenmemiş kartondan üretilmiştir. Üretim süreci:

  • Kartonlar, makaralara dönüştürülerek üretime aktarılır.
  • Makaralar basılır ve dikkatle ölçüm yapılarak kap yan duvar boşlukları halinde kesilir.
  • Boşlukları bir bardak şekline saran ve tabanı ekleyen bardak şeklini   oluşturma makinelerine yerleştirilir.
  • Karton bardakları sıvı geçirmez ve sızdırmaz hale getirmek için karton bardakların ek yerleri ısıtılır.
  • Son olarak, makine karton bardakları son yuvarlak bardak şeklinde çıkartır.

Karton Bardak Çeşitleri

Sıcak ve soğuk içecekler için ayrı ayrı üretim yapılır. Sıcak içecekler için karton bardaklar sıcaklığa dayanıklı olurken, diğerleri soğuk içeceklerin daha uzun süre soğuk kalmalarını sağlamaktadır.

Karton bardak çeşitleri farklı malzemeler, boyutlar, şekiller ve renklerde isteğe göre üretilmektedir. Çay, kahve ve sıcak çikolata gibi sıcak içeceklerin elinizi yakmadan tutmanız için özel olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle sabah kahvenizi ya da çayınızı endişe duymadan alıp içerken diğer işerinizi takip edebilirsiniz. 

Karton bardaklarının kullanım alanları arasında, tanıtımı yapılan firmanın logo ve görsel tanıtım bilgileri bardak üzerine baskı yapılarak üretilebilir. Bu sebeple kâğıt bardak, baskılı karton bardak, baskılı kâğıt bardak isimleri de kullanılabilir. 

Baskılı bardak, baskılı bardak çeşitleri kâğıt bardak ve karton bardaklara uygulanarak reklam değeri taşımaktadır. Promosyon amaçlı kullanılan bardaklara uygulanan baskı ile reklam kitlesine ulaşmaktadır. Kişisel olarak özel günlerde, doğum günlerinde ya da firma etkinliklerinde firma logosu veya istenilen karakterlerin logosu tercih edebilirsiniz.

Neden Karton Bardak Kullanmalıyız? 

Günlük hayatımızda işyerlerinde, okullarda, hastanelerde sıvı tüketimi başta olmak üzere kullandığımız karton bardaklar vazgeçilmez bir ürün olmuştur. Cam bardaklar her zaman daha sağlıklı gibi görünse de tek kullanımlık olarak kullanılacak maliyete sahip değillerdir. Zaman açısından, hijyen açsından karton bardaklar daha çok terci edilir. Karton bardak fiyatları her zaman cam bardağa göre daha uygundur.

Plastik ya da köpük bardaklar ise sağlık bakımından uygun olmadığından risk taşımaktadır. Bundan dolayı çok fazla tercih edilmemektedir. Tek kullanımlık karton bardak çeşitlerinin üzerinde yer alan reklam logosu il de süreklilik gösterecektir. 

Üzerinde yoğunlaştığınız ve tanıtımını yapmış olduğunuz hedef kitle üzerinde etki bırakmanızı sağlayacaktır. Karton bardak seçimi yaparken mutlaka üretim süreci kaliteli bir üreticiden temin etmek önemlidir.

Karton bardaklar cam bardaklar kadar sağlıklı, plastik ve köpük bardaklar gibi de maliyeti düşük bardak çeşitlerinden biridir. Plastik bardaklara göre daha sağlıklıdır. Karton bardak çeşitleri reklam promosyon ürünü tanıtırken de tercih edilmektedir.

Yaşadığımız dünya sürekli gelişmekte ve değişmektedir. Hızlı tüketim gibi bir kavramın oluşmasından dolayı küresel ısınma, iklim değişikliği ve çevresel koşullar her zaman göz önüne alınarak, karton bardak ürünlerin çevre dostu olması tüketici bakımından çok önemli hale gelmiştir. Tüketici ile üretici daima iletişim halinde olmalı ve tüketicinin ihtiyacı olanı bulmak ve doğru olanı tüketiciye sunmalıdır.