Bize Ulaşın

Fabrikalardaki acil durumlarda insanların fabrikayı en kısa sürede terk edebilmesi ve fabrikanın tahliye edilebilmesi için yaya kaçış yolları kullanılmaktadır. İşletmede bulunan makinelerin etrafının sarı ya da siyah renklerde boyanması da makine etrafında yer alan tehlikelere dikkat edilmesi gerektiğini vurgular. Fabrika içi kaçış yolu yer boyası uygulamaları içerisinde yaya yolu çizgileri 10 cm ene sahip olan sarı renklidir. 50 cm eninde yeşil renkli olan dolgulu yer boyaları da bulunmaktadır.

Uygulamaların daha uzun süreli olabilmesi ve daha estetik gözükebilmesi için yapılan sarı ve yeşil renklerdeki yer boyalarının üzerine koruyucu vernik atılmaktadır. İşletmenin içerisinde yer alan makinaların etrafı da sarı ve siyah renkler ile boyanabilmektedir. Böylelikle personellerin ve ziyaretçilerin dikkatli olması vurgulanmaktadır. Koruyucu vernik uygulaması bu bölgeler için de kullanılmaktadır. Yaya kaçış yolunda yer alan yeşil renkte dolgu boyasının üzerine sarı renkli oklar yerleştirilerek acil çıkış kapılarına da en kısa sürede ulaşılabilmesi sağlanmaktadır.

Güvenilir Tahliye için Önemli

Fabrika yaya çizgileri zeminin türüne göre farklılıklar gösterebilmektedir. Uygulamalarda çizgiler ile yol oluşturulur. Bazı uygulamalarda yolun tamamının boyanması da tercih edilebilmektedir. Fabrika zemin uyarı çizgi ve işaretleri, yaya ve araç yolları iş güvenliğinin sağlanabilmesi açısından son derece önemlidir. Acil durum söz konusu olduğunda yaya olarak bütün personellerin çıkış kapısına güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak amacıyla kaçış yolu yer boyası uygulamalarından yararlanılmaktadır.

Panik durumlarında kaçış yollarının karanlıkta dahi kolay bir şekilde bulunabilmesi sağlanır. Fosforlu oklar ile fabrika içerisindeki zemine uygulanan ve kesintisiz olarak yol içerisinde kalan boyalar güvenilir tahliyenin gerçekleştirilmesini sağlar.