Bize Ulaşın

Düzenli aralıklar ile yapılan temizliklere endüstriyel temizlik denir. Sanayi fabrika ve diğer iş alanlarında yapılan endüstriyel temizlik işlerin daha verimli hale gelmesine yardımcı olur. Endüstriyel temizlik içinde her şeyi kapsar. Genelde zor ve tehlikeli olan bu temizlik hizmeti insanlar arasında gereksiz görülüp masraf olduğu düşünülse de yararları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 

Temizlik konusunda size uygun iş ortamını oluşturur ve işgücü verimini büyük oranda yükseltir. Pis ortamda iş gücünün ve diğer aktivitelerin ne kadar zayıflayacağı bilinirken endüstriyel temizlik bu sorunu ortadan kaldırmak için büyük rol oynar.  

Gelişen sağlık alanları yapılan yeni binalar konutlar her alandaki yenilikler endüstriyel temizliği de beraberinde getirir. Endüstriyel temizlikte gerekli olan endüstriyel temizlik ürünleri kullanılarak temizlik işlemi tamamlanır.  

Endüstriyel Temizlik Nedir?

Gelişen sanayi ile birlikte makinelerde gelişmiştir. Sektörlerde kullanılan makinalarda zamanla makinanın çalışma işlevini zorlaştıracak kirler birikmektedir. Kirlenen makinelerde üretim yapılması verimsiz olacağı gibi beraberinde hijyenik olmadığı içinde gıda veya diğer sektörde sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu nedenden dolayı temizlenmesi gereken makineler ihmalsiz bir şekilde geciktirilmeden endüstriyel temizliğe tabi tutulmalıdır.

Sanayi ve fabrika temizliği ve diğer alanlarda da dikkat edildiği süreçte üretime ve hijyene büyük oranda katkı sağlar.  Endüstriyel temizlik diğer temizlik türlerinden farklı olur. Bunun sebebi endüstriyel temizliğin büyük bir bölümü makinalar ile ilgilidir.

Makinaların hassaslığı ve temizliğine göre gerekli temizlik malzemelerinin kullanılması gerekir. Bunun için deneyimli ve tecrübeli temizlik firması ve temizlik personeli ile çalışılması gerekir. Endüstriyel alanda temizlik hizmeti veren firmalar bu temizlikleri esnasında uygun olan endüstriyel temizlik ürünlerini kullanarak uygun şartlarda temizlik işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Endüstriyel Temizlik Nasıl Yapılır?

Endüstriyel temizlik yapılırken uygun temizlik malzemeleri kullanılarak bölgenin dezenfekte edilmesi gerekir. Endüstriyel temizlik firmaları hangi alan da hangi temizlik malzemesini kullanacaklarına çok dikkat edip yaptıkları temizliğe hassasiyet göstererek hizmet vermektedirler. Temizlik firması son teknoloji ile hazırlanmış olan tam otomatik sistemli makineleri ile en zor lekeleri çıkarabilmektedir. Endüstriyel temizlik iki bölüme ayrılmaktadır. Bunlar

 • Mekanik temizlik
 • Kimyasal temizlik

Mekanik temizlikte kürek çekiç, su püskürtmeli makina ve pinçe kullanılır. Çözücü özelliğe sahip temizlik malzemelerinin kullanıldığı temizliğe kimyasal temizlik denilir. 

Endüstriyel temizlikte sadece yüzeysel temizlik yapılmayıp temizliğin derinlemesine işlenmesi sağlanır.  Makinalara kablo yolu donanımına zarar vermeyecek şekilde endüstriyel temizlik yapılır. 

Endüstriyel Temizlik Hizmetinin Avantajları

Hijyen konusunda endüstriyel temizlik firması tarafından üstlenen sorumluluklar büyük önem taşır. Taşıdığı önemle beraber getirdiği avantajlarda hem insan hayatını kolaylaştırır hem de iş alanın da büyük kolaylıklar sağlar. Endüstriyel temizliğin başlıca en büyük amacı fabrika temizliğinde kullanılan makinalara yapılan temizliktir. Makinalarda oluşan kiri ve pası önleyip makineyi daha kaliteli ve düzgün bir biçimde çalıştırıp üretim konusunda daha kolay hizmet sunmaktayız. Yapılan endüstriyel temizlikler makinelerin ömrünü uzatırken temiz ve hijyenik ortamlar çalışan işçilerin psikolojik şekilde rahat çalışarak iş verimliliği de artmış olur. Fabrikalar da sanayiler de makinelerin ve diğer alanların temizlenmesi insan sağlığını da olumlu yönde etkiler. 

Pis ve hijyen kurallarına uyulmayan ortamda insan sağlığı tehlikeye girerken üretimdeki verimde düşük olur. Bu sebepten ötürü endüstriyel temizlik hem insan sağlığı hem de ruh sağlığı için oldukça önemlidir. 

Endüstriyel temizlikte depolayabileceği personel, özel ekipmanlar ve çeşitli yerlerde kullanabilecekleri kimyasalları bulunabilir. Sanayi ve fabrikalar da endüstriyel temizlik yapmak zordur. Çünkü endüstriyel temizlik çok kirli bir iştir. Fabrikalar da ağır makinaların etrafında çalışanların bildiği zorluklar ve metal talaşı cam elyafı gibi güvenlik gerektiren materyaller bulunmaktadır.   

Bazı makineler kire toza karşı çok hassas olup bunların temizliğinin çok dikkatli ve çabuk yapılması gerekir. Endüstriyel temizlik fabrika ve sanayilerle sınırlı kalmayıp birçok alanda hizmet verir.  İnşaat sonrası oluşan ve hiç hijyenik olmayan alanları temizlemek de oldukça önemlidir. 

 • Katlar
 • Ofis temizliği 
 • Hastane temizliği
 • Yüzeyler
 • Konferans salonu
 • Soyunma odaları
 • Depolar
 • Kafeteryalar
 • Egzoz sistemleri
 • Silolar
 • Hafıza alanları 

Ve bunlar gibi birçok alanda hizmet vermektedir. Hizmet verdikleri alanlarda yaptıkları temizlik uygulamalarına bakıldığında ise öncelikle

 • Asbest giderme; endüstriyel temizliğin en popüler olanlarından asbest giderme yangına dayanıklı alçıpan ve birçok eski binalarda yapılan hizmet türlerindendir.
 • Hidro   kumlama; basınçlı yıkama olarak da bilinen hidro püskürtme yüksek basınçlı ve püskürtme olarak boya ve kurşunun çıkarılması için kullanılmaktadır. Genelde temizlikte epoksi mastik gibi kaplama projelerinde yatay ve dikey yüzeylere uygulanan endüstriyel temizlik türlerindendir.
 • Kurşun giderme ve azaltma; kurşun çıkarma kurşun ve kurşun türlerinden olan çeşitli kaplamaları parçalamak için kimyasalların kullanılması gerekir. Kurşun azaltma işlevlerini gerçekleştirmek için EPA ile akdedilmiş endüstriyel temizlik şirketi bulduğumuzdan emin olmalıyız. 
 • Merkür dökülme temizlenmesi; civa buharını, civa buharının kaynaklarını cıva sızıntısını temizlemek için kullanılır. Endüstriyel alanlarda depo katların da üretim hatlarında montaj katlarında Merkür dökülmesinin temizlenmesindeki ortak olanlardır. 
 • Küf giderme ve iyileştirme; Bazı küf çeşitleri fuarım, penicillium aspergillus küfü sağlık sorunlarına neden olabilir. Kalıp testi hava testi yaparak alanı güvenli hale getirerek temizleme işlevi yapılır ama bunun için işinde uzman kişilerin görev alması gerekir. 

Endüstriyel temizlik çalışmalarının yapıldığı yerler insanların güvenliği ve sağlığı için temiz bir ortamdan geçer. Bazen Endüstriyel temizlik için üniversite pozisyonları ve lise diplomaları ve bunlar gibi belgeler gerekebilir. İş sağlığı ve güvenliği idaresi tarafından standartları öğrenmek, maruz kalabilecekleri kimyasallar bir endüstride yapılacaksa eğitim alınması gerekebilir. 

Endüstriyel temizlik elemanı işi, tehlikeli kimyasal maddeleri uzaklaştırıp inceleme ve bakımın yani sıra temizlik ve makinelerin onarımı ve diğer ekipmanların işleri ile de meşgul olabilir.

Profesyonel endüstriyel temizlik ekipmanı bulmak için elimizin altında bulunan teknolojik aletlere endüstriyel temizlik hizmeti yazmamız yeterli olacaktır.  Her alanda yapılan endüstriyel temizlik insanlar ve insanların güvenliği sağlığı için büyük oranda önemlidir. Yüzeysel temizliğin ilerisine giden endüstriyel temizlik, fabrika sanayi, şirket, ofis hastane ve daha birçok kurumda kendini göstermektedir. 

Doğru temizlik malzemeleri ve işinde tecrübeli deneyimli temizlik personelleri ile çalışılan endüstriyel temizlik firması en kaliteli ve güvenli işi zamanında yaparak müşterilerini çalışanlarını mağdur etmemek için büyük çaba sarf etmektedir. Firmamız tarafından üretilen endüstriyel temizlik malzemeleri oldukça kaliteli ve güvenli olup son derece de güvenlidir.

Endüstriyel temizlik firmamız son derece güvenliğe önem vererek yapılan ürünler de kalite ve marka ararlar. Bunun yanında müşteri memnuniyeti de oldukça önemlidir. Temizlik konusunda özel sektörlerde ve iş alanlarındaki konutlarda dış cephe cam temizliği de oldukça önemlidir. Çünkü işveren ve işyerinin ciddiyeti ve hijyeni temizliğinden başlar.