Bize Ulaşın

Çatıların kullanım ömrü ortalama 20 yıldır. Fakat iyi bir bakım ve düzenli temizlik uygulamalarıyla çok daha uzun süreler kullanılabilir. Piran Group olarak temizlik sektöründe yılların verdiği deneyimle, ev ve iş yerlerine dair temizlik anlamında tüm uygulamaları yenilikçi yaklaşım ve profesyonel ekibimizle gerçekleştiriyoruz. Bu hizmetlerimize çatı kiremit temizliği de dahildir. 

çatı kiremit temizliği

Kiremit Temizliği ve Yosun Temizleme

Zamanla kiremitler likenlerle kaplanabilir. Bu yosunlar dağınık görünür ve bir süre sonra zarar verebilir. Çatı kiremitlerinizi zaman zaman profesyonel temizlik şirketlerine temizleterek evinize yeni bir görünüm kazandırmış olursunuz. Ayrıca kiremit temizliği, yağmur suyunun kesintisiz bir şekilde tahliye edilmesini sağlar.

Çatı Temizliğinde Doğru Uygulamaların Önemi

Kiremitten yosun nasıl çıkarılır? Bir çatının temizliğini profesyonel bir temizlik şirketine bırakmak en iyisidir. Profesyonel firmalar, güvenli bir çalışma sistemine sahiptirler ve çatıya zarar vermemek için doğru malzemeleri kullanırlar. 

Bir iskele ve zorunlu güvenlik tertibatları firmaların bünyesinde bulunmaktadır. Çatı temizleyici seçmenin bir diğer nedeni de temizlik maddelerini bilmesidir. Her kiremit türü özel bir işlem gerektirir. 

Çatı temizliği ile ilgili alakasız temizlik maddeleri kullanıldığında, kiremitler koruyucu tabakasını kaybeder. Bu durum, daha fazla yosun oluşumuna ve hasara yol açabilir.

Profesyonel bir kiremit temizliğinin fiyatını mı merak ediyorsunuz? Çevrimiçi fiyat teklifi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Çatı Kiremit Temizliği Nasıl Yapılır?

İlk Adım: Muayene ve Hazırlık

Her şeyden önce, temizlik şirketi çatı kiremitlerini inceleyecek ve durumlarını değerlendirecektir. Sonuçta tüm karo ve kiremitler, yüksek basınç altında sıcak buhar veya su ile püskürtülmeye eşit derecede uygun değildir. 

Kirlilik tipine ve kiremit tipine (seramik veya beton) bağlı olarak, püskürtmeden önce çatıya deterjan uygulamak gerekebilir. Genel olarak, bu çevreye zararlı olmayan biyolojik bir üründür. Temizleme maddesi, temizlemeye başlamadan önce bir süre pislik üzerinde etki göstermelidir.

İkinci Adım: Çatı Kiremitlerini Temizleme

Kiremitleri temizlemeden önce, kir püskürtücülü yüksek basınçlı bir temizleyici kullanılır. Bu madde, kiremitlerin ve karoların altında su kalmaması için yukarıdan aşağıya doğru yapılır. 

Kir püskürtücünün dönme hareketi ve suyun kiremit üzerine püskürtülme gücü sayesinde, yosunlar ve diğer partiküller kolayca temizlenecektir. Bu işlem sırasında su basıncı da takip edilir. Aksi takdirde kiremitler zarar görebilir.

Üçüncü Adım: Kiremitleri İstenmeyen Maddelerden Koruma

Önleyici bir işlem olan bu adım, kiremitler tamamen temizlendikten sonra uygulanır. İşlemde çatıya dezenfektan püskürtülür. Bu sayede kalan mantar ve yosun izleri tamamen ortadan kaldırılır. 

Bu izler çıplak gözle görülmez. Çatıya çevre dostu bir ürün uygulanarak yeni yosunların çıkması engellenmiş olur. 

Çatı ve Kiremitlerin Kirlenmemesi için Neler Yapılabilir?

Kirlenen kiremitler genellikle gözenekli bir yapıyı da beraberinde getirir. Örtülü veya sırlı kiremit tiplerinde bu durum gözlenmez. Fakat örtülü olmayan seramik çatı kiremitleri zamanla gözenekli hale gelir. 

Yüksek basınç altında temizleme, üst tabakanın daha yüksek aşınma ve yıpranma oranlarına da katkıda bulunabilir. Bunun sonucu olarak genellikle temizlik yapıldıktan sonra kiremitlerin kirlenmeye ve yeni yosun oluşumuna karşı korunması gerekir. Bu iki şekilde olabilir: kaplama veya emprenye yoluyla.

Çatı Kaplama

Kaplama yapılırken çatıya iki kat halinde renkli veya şeffaf bir kaplama püskürtülür. Bu uygulama, ürünün tüm köşeleri ve boşlukları doldurması için yüksek basınç altında yapılır. Kaplama yöntemi özellikle fayanslar temizlendikten sonra bile iyi görünmediğinde tercih edilir. Kiremit hala güzel görünüyorsa, çoğunlukla emprenye tercih edilir.

Çatının Emprenye Edilmesi

Çatının neme ve kire dayanıklı bir madde ile emprenye edilmesiyle, malzemenin küçük gözenekleri doldurulur. Bu şekilde, yeni yosunlar kolayca yapışmaz. 

Emprenye maddesi karoları emer, böylece artık görünmez. Emprenye işlemi ile gözenekler kısmen emilir ve daha çok kiremit yüzeyinde bir film tabakası görünümü elde edilir. Çatı kaplamadan farklı bir işlemdir. 

Çatı Kiremit Temizliği Fiyatı

Çatı kiremit temizliğinde ücretlendirmeler, temizlik uygulaması yapılacak alanın boyutuna, çatının mevcut kir durumuna, yapının kat sayısına, vb. birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Piran Group olarak müşterilerimize uygun fiyatlı temizlik hizmetleri sunuyor; bütçe dostu fiyat politikalarıyla geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı amaçlıyoruz. Web sitemizdeki iletişim kanalları aracılığı ile çatı kiremit temizliği hakkında merak ettiklerinizi sorabilir, fiyat teklifi alabilirsiniz.